زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

تعریف علمی پنیک چیست؟


بیایید ابتدا یک بیمار روانی را تعریف کنیم : 

یک بیمار روانی به فردی اطلاق می گردد که فقط، از نظر کارکردهای ذهنی اش مانند تفکر، عاطفه، ادراک و رفتارهای خود دچار اختلال شده و قدرت درک و پردازش اطلاعات در ذهنش کمی پایین آمده و نه هیچ چیز دیگری. متأسفانه این نوع تعریف در عموم جامعه چندان ملموس نیست و این وظیفه ی خود شما و یا پزشک شماست که این آگاهی را به دیگران هم منتقل کند.

از نگاهی دیگر پنیک را می توان نوعی از اختلال اضطرابی که علت آن، عدم تعادل در پیام رسان های عصبی که میلیارد ها سلول را در مغز به هم مرتبط می سازند، یا نوعی اختلال در سیستم عملکرد شیمیایی به وجود آمده در مغز، نامید.

پَنیک (Panic) در لغت به معنی هراس یا وحشت از چیزیست. درحوزه ی تخصصی مربوط به اختلالات اضطرابی به معنی وحشت از یک تغییر در رفتار درونی یا بیرونی شما، یک موضوع به خصوص و یا یک موقعیت منحصربه فرد است، که ما از آن به تعبیر یک حمله ی پنیک یاد می کنیم.

همچنین پنیک را یک حالت وحشت آور غیرقابل وصف، که در پی تغییراتی شدید با وضوح بالا و قابل لمس در بدن صورت می گیرد، عنوان می کنیم.

یک حمله ی پنیک، یک حادثۀ به ظاهر ناگهانی است که در پی ترس بسیار شدید با واکنش های بدنی وحشتناک،، تمام وجود شخص را احاطه می کند، اما به دلیل وحشت بالا اغلب او نمی تواند علت ترس خود را بیان کند. حمله ی پنیک عموماً در ۱۰ دقیقه به اوج خودش می رسد و ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و گهگاهی یک ساعت هم به طول می انجامد. علایم حمله ممکن است به سرعت یا به تدریج برطرف شود و با توجه به علائم شدید، برای لحضاتی یک حس دیوانه شدن یا حتی نزدیک شدن به مرگ، به فرد دست دهد، که این حس کاملا کاذب است، چرا که تحقیقات نشان داده که این بیماری تا به حال یک نفر را هم از پا در نیاورده است. 

اما ترس بیشتر از این حملات به واقعی به نظر رسیدن این حس کاذب کمک فراوانی می کند. یک حمله ی پنیک را می توان پازلی از تجمع استرس های کوچک و کهنه که در پی از اتفاقاتی مانند خاطراتت بدگذشته، ناکامی، ترس، کینه، بدبینی، تنفر و … نامید که برای تخلیه شدن از بدن، گاهی خود را به شکل فرایندی ادامه دار و یا رویدادی هولناک مانند یک حمله ی پنیک نشان خواهد داد. اما در نهایت چیزی که مشخص است، اینست که حملات پنیک در هر فردی تاثیر متفاوتی را می گذارد و عوارض آنن برای همه یکسان نیست. در نتیجه هر کسی که به این نوع از اختلال دچار شده باشد، بر اساس آنچه که حس کرده و تجربه می کند، آنرا برای دیگران تعریف می کند. اما تعاریفی که ذکر شد، در این تجربه ها عمومیت بیشتری دارند.

 

 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + چهار =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش