زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
یک موقعیت جنگ یا گریز چیست؟

یک موقعیت جنگ یا گریز چیست؟


فرض کنید که داخل جنگلی در حال قدم زدن هستید که ناگهان با یک خرس درنده روبرو می شوید، حال فکر کنید دقیقا کاری که در آن لحظه انجام می دهید چیست؟ اگر احساس کنید از پس او بر می آیید با او می جنگید وگرنه قطعاً پا به فرار می گذارید. در واقع واکنش لحظه ای مغزتان است که به سرعت این دستور را به شما صادر می کند و یک موقعیت مبارزه یا فرار را درونتان فعال می کند. این یک واکنش غیر ارادی و کاملا ناخودگاه در بدن شما، در زمانی که خطری تهدیدتان می کند، است. این موقعیت خطر برای فرد مبتلا به اختلال اضطرابی مانند یک تنش عصبی بسیار شدید و مانند یک برق گرفتگی عمل می کند، با این تفاوت که می داند درجۀ آن خفیف بوده و نمی تواند او را بکشد.

 

اما شاید برایتان سوال پیش آمده باشد، که باید با حملات خود بجنگید یا از آنها فرار کنید؟

تنها کاری که شما باید بکنید اینست که لیستی از این موقعیت های جنگ و گریز را برای خود بنویسید و با تمرکز بر روشهای آرام کردن ذهنتان، سعی کنید تا جای ممکن خود را در این شرایط قرار ندهید. در این صورت دیگر مجبور به جنگیدن یا فرار نمی شوید و در نتیجه هیچ واکنشی در بدن شما فعال نخواهد شد.

اما هر گاه حس کردید که در چنین موقعیتی قرار گرفتید، سریعا تمام تمرکز و افکار ذهنی خود را از روی آن بردارید و با بی تفاوتی تمام از کنار آن عبور کنید. چرا که حتما می دانید با هر حمله ای که با آن می جنگید و یا از آن فرار می کنید، آنرا قوی و قوی تر خواهید کرد. این تنها کار خطرناکی است که شما انجام می دهید و می تواند شما را در هر دفعه در برابر حملاتتان ضعیف و ضعیف تر از قبل بکند.

 

با این مثال موضوع را به خوبی درک خواهید کرد :

حتما برایتان اتفاق افتاده که از کنار سگ و یا هر حیوان درنده ای قصد عبور را داشته اید و یا اینکه حداقل فیلمی از این صحنه را دیده اید. دراین لحظه تنها کاری که به شما می گویند انجام دهید اینست که به آن حیوان کاملا بی توجه باشید و با خونسردی تمام از کنارش رد شوید. مسلما در این مواقع هر چه توجه شما نسبت به آن حیوان بیشتر می شود، حس درنده بودن او بیشتر تحریک شده و در نهایت اتفاق بدی که نباید بی افتد، خواهد افتاد، چون آن حیوان ترس را در وجود شما می بیند و متقابلا احساس می کند که شما حالت دفاعی به خود گرفته اید و یا قصد مبارزه دارید. پس ناخودآگاه سعی می کند در برابر شما مقابله کند و یا حتی بدتر از آن به شما حمله کند. 

قطعا درموردحملاتی چون اختلال پنیک هم دقیقا همین موضوع صادق است. یعنی هر چه بیشتر در مقابل حملات آن مقاومت می کنید، حملاتی به مراتب شدیدتر را هم تجربه خواهید کرد.

 


دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هفت =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش