زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

خطر تمرکز بر افکار منفی در اختلالات روانی


تفکر بر افکار منفی مطلقاً ممنوع!

نقش افکار منفی و تمرکز بر آن، در اختلالات روانی یا اضطرابی بسیار زیاد و در عین حال فوق العاده خطرناک است، که می تواند زندگی فرد را به طور جدی دچار مشکل کند. اما با در نظر گرفتن دو راهکار زیر، در جهت عدم تمرکز بر افکار منفی در این نوع اختلالات تا حدود زیادی می توان، اثرات این نوع از تفکر را خنثی کرد :

۱- کمی تفکر درمورد اختلالات اضطرابی شدیدتر

اگر در مورد برخی از اختلالات اضطرابی فوق العاده شدیدتر که زندگی فرد را به طور کامل، جدی و خطرناک دچار مشکل می کند و حتی گاهی ادامه ی حیات او را غیر ممکن می سازد، مطالعه و اطلاعات حتی کمی را کسب کنیم، باعث می شود که در هنگام بروز حملاتی چون پنیک، ذهن ما به طور ناخودآگاه فرق میان اختلالاتی که می شناسیم و حملات پنیک خود را تشخیص دهد، و به ما متذکر شود که مشکلی که داریم بسیار خفیف تر از آن چیزیست که فکرش را می کنیم و این فقط ساختۀ ذهن خود ماست که آن را در سر خود بزرگ کرده و همانند مانع یا غولی بزرگ بر سر راه ادامه زندگی ما قرار گرفته است. 

در نتیجه تکرار این کار باعث می شود که حملات پنیک یا هر بیماری دیگر را در ذهن خود بزرگتر از آن چیزی که هست، جلوه ندهیم. این کار در نهایت باعث به وجود آمدن آرامشی نسبی در هنگام بروز حمله ای دیگر خواهد شد.

 

۲- فقط یک استرس شدید است و نیازی به گرفتن حالت دفاعی نیست، همین!

گفتیم که با کسب اطلاعات نسبی در مورد اختلالات اضطرابی خیلی شدیدتر از اختلال خود، می توانیم در هنگامی که احساس حمله ای به ما دست داد، اینگونه به خودمان تلقین کنیم که من فقط دچار یک استرس شدید شده ام، و گاهی علائمش را اینگونه نشان می دهد. پس باید آرامش و خونسردی خودم را حفظ کنم و البته اتفاقا باید خوشحال باشم که این استرس شدید به هیچ عنوان هیچگونه آسیب جسمی به من وارد نمی کند و فقط کمی افکار و ذهنم را مختل کرده که با کمی استراحت برطرف خواهد شد. 

شاید واقعا اینگونه تفصیر برای کسی که حملات شدیدی مانند پنیک را درک کرده و لحظات سخت آن را تجربه کرده، خنده دار به نظر برسد و با خود بگوید مگر من می توانم خودم را گول بزنم!؟ این حملات به قدری وحشتناک و دردناک اند که تلخ ترین تجربه های زندگی هم نمی توانند جای آنها را بگیرند، لحظاتی که انسان را هر دفعه تا دم مرگ می برند. پس چطور ممکن است که با خود بگویم که این فقط یک استرس شدید است که به سرعت از بین می رود و اینگونه به خود تلقین کنیم!؟

 

اما نکته ای که اکثر مبتلایان به حملات پنیک از آن غافلند و یا آن را دست کم و بی ارزش می دانند اینست که :

ما تا زمانی که در ذهن خود در حال مرور علائم قبل و بعد از حملات باشیم و با خانواده، دوستان و اطرافیان خود هر دفعه به یک طریقی بسیار وحشتناک از آن ها یاد کنیم، در حقیقت در حال روشن کردن آتش زیر خاکستر خود  هستیم و در ادامه آنرا هر لحظه شعله ورتر می کنیم.

در نتیجه اطلاعات و ورودی های کاملا ضعیف و در عین حال با قدرت تخریب بسیار بالایی را به ذهن خود وارد می کنیم و هنگامی که حالمان کمی ناخوش می شود، علائم پنیک و تعاریفی که از آن کرده ایم دوباره به ذهنمان به شکلی ناخودآگاه خطور کرده و در نهایت این اطلاعات باعث شکل گیری نحوۀ افکار ما در هنگام بروز حملۀ بعدی خواهد شد. با وجود چنین زمینه سازی ای، طبیعی است که حملاتی حتی شدیدتر از قبل را نیز تجربه خواهیم کرد.

در واقع جملات منفی و ضعیفی که هر لحظه با خود و اطرافیانمان مرور می کنیم، همان ها در نهایت افکاری بر علیه ما شکل خواهند داد و در ادامه با وقوع یک حمله ی دیگر، خواهیم گفت که ” ای وای باز هم همان لحظات دردناک و وحشتناک خواهند رسید و من هیچ راهی جز تحملشان ندارم” ، اما بی خبر از اینکه دقیقاً این خودمان بوده ایم که با چنین تفکری، زمینه های لازم برای یک حملۀ دیگر بوجود آورده ایم.

 


 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 5 =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش