زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

ملودی های کودکانه معجزه ای برای فرزند شما                

موسیقی درونش دنیای پر رمز رازی دارد که تمامی انسانها می توانند در درون خود و در ناخودآگاهشان آنرا درک کنند. این موضوع بر کسی پوشیده نیست. حتی نوزادی که تازه متولد شده است. در واقع موسیقی و به خصوص نوعی از موسیقی آرامبخش، قادر است بر هر موجود زنده ای تاثیرات خودش را بگذارد. همانگونه که ما بزرگسالان، موسیقی را راهی برای تخلیۀ تنش ها و استرس های خود، بیان احساسات درونی و رسیدن به آرامش در دنیای پر تنش امروزی می دانیم، کودکان نیز هرگز از این قائده مستثنا نیستند و مدام در دنیای کودکانۀ خود به دنبال  راهی برای تخلیه انرژی های مضاعف و یا تنش ها و استرس های خود هستند.  

امروزه موسیقی به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از انسان و حتی تمامی موجودات زنده ایی که بر روی این کره خاکی زندگی می کنند، ایفای نقش می کند و مسلما بخشی از زندگی هر موجود زنده ای، با موسیقی سپری می شود. مثلا جالب است بدانید که در کشور هلند برای پرورش گل در زمانهای خاصی از شب برای افزایش رشد گیاهان خود، از موسیقی ملایم و آرامبخش استفاده می کنند و این جزء کوچکی از شگفتی های اثر موسیقی است.

 

روانشناسان معتقدند که موسیقی جزئی از زندگی یک انسان است و هرگز نباید تصور کرد که گوش دادن به موسیقی دلخواه، کاری غیر ضروری یا فوق برنامه به حساب می آید و هدفی جز سرگرمی ندارد. امروزه در کشورهای توسعه یافته، نقش موسیقی در رشد و تکامل کودک به نقشی حیاتی در پرورش استعدادها و حتی رشد شخصیتی کودک تبدیل شده و همین خود دلیل محکمی است برای اینکه استفاده از چنین ملودی هایی را، یکی از بهترین راه ها برای آموزش نکات تربیتی کودک خود بنامیم. قطعاً کودکان از بدو تولد از موسیقی لذت می برند و حتی در دورانی که هنوز در شکم مادر خود هستند وزن، گام و ریتم موسیقی را حس کرده و صدای آنرا می شنوند و از آن لذت می برند. 


حتما دیده اید که کودکان چقدر تحرّک و جنب و جوش را دوست دارند و خیلی ناخودآگاه وقتی به موسیقی گوش می دهند به این سو و آن سو می پرند. موسیقی می تواند کودک را به خواب ببرد، آرام کند و یا شادی مضاعفی به او بدهد و کاری کند که از جایش بلند شود، برقصد و دست و هورا بکشد. چنین کاری باعث تقویت مهارت های حرکتی در کودک می شود و به شکلی ناخودآگاه کودک را از گوشه نشینی و انزوا دور کند. علاوه بر این در تقویت مهارت های شنیداری و زبانی هم بسیار مؤثر است، زیرا مغز او در تلاش است که رابطۀ درستی بین کلماتی که می شنود و کلمات آهنگین که سعی می کند ادا کند را، برقرار کند.

 

برخی از اثرات بی نظیر موسیقی بر سلامت کودکان :

 • عاملی محرک  برای تخلیه روح و روان

 • شادابی ونشاط

 • آرامش روحی وروانی (باانرژی مضاعف)

 • آمادگی ذهنی برای فراگیری مطالب

 • نرمال کردن ضربان قلب کودک

 • تقویت امواج مغزی و افزایش عملکرد ذهنی

 • تقویت و بهبود حافظه

 • ایجاد نظم در ضربان قلب نوزادان به جای صدای مادر

 • پر کردن جای خالی مادران درنبود آنها

 • کاهش استرس نوزاد و کمک به افزایش وزن

 • افزایش قدرت تخیل و تمرکز

 • یادگیری بهتر فعالیت های دیگر کودک

 • پرورش مهارت های خلاقانه و گروهی

 • کنترل بسیار بر آرامش اعصاب و تنش های درونی

 • و ده ها فایدۀ دیگر … 

 

ملودی های مناسب می تواند کیفیت زندگی کودک را در عرصه های مختلف بالا ببرد و بر رفتارهای او و آنچه که تا سن بلوغ انجام می دهد تاثیر بسیار مثبتی بگذارد. بناربراین کودک قطعاٌ با دریافت یک سری تجربیات موسیقیایی خود، می تواند در گسترش ارتباطات، بیان احساسات خود در جمع، روابط او با کودکان دیگر، با خانواده، پزشک و معلم خود بسیار موثرتر از دیگران عمل کند. این ارتباطات به وسیله المان های موجود در موسیقی و توانایی نفوذ موسیقی به اعماق روح انسان تسهیل می شوند و در نهایت فضای مثبت و موقعیت عالی برای رشد کودک را فراهم می آورند.

 

اما تاثیر مستقیمی که ملودی ها بر هر دو نیم کره مغز می گذارد، باعث می شود هماهنگی میان آن ها بیشتر شده، بهره هوشی او و یا هر فرد دیگری را بالاتر ببرد و همچنین مهمتر از همه، کنترل بسیار بیشتری بر آرامش اعصاب و تنش های درونی کودکانۀ خود داشته باشد و بسیار موثرتر از دیگران عمل کند. در نهایت با توجه به نکته های ذکر شده واضح است که نقش موسیقی در زندگی کودکان باید به مقوله ای جدا نشدنی تبدیل شود، چرا که علاوه برتغییرات بزرگی که در رفتارها، عادات و باورها و در کل افزایش کیفیت زندگی آنها می گذارد، والدین را هم متحیر و شگفت زده خواهد کرد و تاثیرا روحی، روانی و عاطفی فوق العاده مثبتی نیز در آنها خواهد گذاشت.

 

نوزادان قبل از اینکه قادر به درک کلمات باشند، ملودی یک آواز را کاملا درک می کنند. آنها سعی می کنند که آواها را تقلید کنند. استفاده از یک موزیک آرام خصوصا در هنگام خواب نوزادان می تواند باعث آرامشی عمیق و خوابی رویایی را برای آنها رقم بزند. کودک در سنین ۲ و ۳ سالگی مدام تمایل دارد که، همراه با موسیقی به رقص و آواز و تحرک بپردازد و کودک به صورت غیر ارادی سعی دارد فعالیت  بیشتری را نشان دهد.

 

حال اثر یک موسیقی نامناسب بر کودکان را بررسی کنیم؟

 

 

بعضی کودکان بر حسب اتفاق و یا ناخواسته مجبور به گوش دادن نوعی از موسیقی می شوند که شاید خودشان هرگز آن را نخواسته اند. یعنی مجبور به گوش دادن موسیقی ای هستند که والدین آنها گوش می کنند. این کودک به مرور زمان که بزرگ می شود به عادت ها و سبک های خاصی گرایش پیدا می کند و دیگر نوعی از موسیقی که برای سن او مناسب است برایش آزار دهنده خواهد بود و قادر به تحمل آن نیست.بد خلقی، رفتار پرخاشگرانه، حرکات غیر عادی، سکوت ها و قهرهای طولانی مدت، نوع لباس پوشیدن و ادب و رفتار آنها کاملا دستخوش آن سبک موسیقی می شود که بر ضمیر ناخودآگاه آنها اثر گذاشته است و متاسفانه به مرور زمان که کودک رشد می کند، می تواند حوادث ناخوشایندی را برای خود و والدینش رقم بزند.

اما دقیقا برعکس آن، یعنی گوش دادن به موسیقی با ریتم های شادی که والدین کودک انتخاب می کنند، به مرور زمان حس شادی و انرژی فوق العاده بالایی را در اعماق وجود کودک وارد می کند. چرا که کودک در سنین رشد به شدت از والدین خود تاثیر گرفته و از آنها الگو می گیرد.  

 


 

همین حالا شروع کنید :

۱- در نوزاد یا کودک خود علاقه به موسیقی را از همان سنین پایین آغاز کنید.

۲- اگر سازی می نوازید، کودک تان را کنار خود بنشانید و با هم، آهسته و ملایم به تمرین بپردازید.

۳-  اگر تصمیم دارید کودک شما سازی بنوازد و سن او از دو سالگی رد شده، همین الان ساخت یک ملودی ساده را به او آموزش دهید، چرا که کودک شما از همین سنین آماده است تا با دنیای موسیقی خودش ارتباط شیرینی را برقرار کند.

۴- برای فرزند خود شعر بخوانید، و از او بخواهید با شما همخوانی کند. اگر در یک آواز جای برخی از کلمات را با یکدیگر عوض کنید و ترکیب خنده آوری درست کنید باعث خنده و شادی فرزندتان خواهید شد. حتما این کار را انجام دهید، چراکه کودک شما متوجه می شود که می توان با یک ساختارشکنی ساده فضاهای مختلف و جذابی را خلق کرد و لازم نیست که همیشه بر یک اصل متکی باشد.

 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش