زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

 لطفا دو کلمۀ حمله و بیماری را از زندگی خود حذف کنید!


برای شروع بهتر است تفاوت کلمۀ “بیماری” و “اختلال” را بدانیم. در واقع تفاوت اینست که، عموما وقتی به فردی می گوییم بیمار یعنی تقریبا حکم قطعی برایش صادر کرده ایم. اینکار در ذهن او خوب شدن و بازگشتن به سلامتی را دشوارتر از قبل می کند. این موضوع غالباً در عموم جامعه دیده می شود. بنابراین فردی که دچار نوعی از اختلالات اضطرابی است باید دو کلمۀ “حمله” و “بیماری” را از زندگی خود حذف کند.

 

تغییر نگرش نسبت به دو کلمۀ آشنای « حمله » و « بیماری » 

۱- حذف واژه ی “حمله ” از زندگی خود !

شک نکنید یکی از موضوعاتی که در اختلالاتی مانند پنیک، تاثیر بسیار زیرکانه ای بر ذهن و ضمیر ناخودآگاه شما می گذارد، تکرار واژۀ آشنایی به نام “حمله” است. تاثیر واژۀ حمله، حتی برای شخصی که در سلامتی کامل هم به سر می برد بسیار پر استرس و دلهره آور است و شخص با شنیدن آن، خود به خود اضطراب و هیجان خاصی را در خودش احساس می کند، چراکه قطعاً نقطۀ مقابل این کلمه “دفاع” است و شخص ناخودآگاه حالت واکنشی مبارزه و یا فرار را به خود می گیرد. این مورد واقعا برای شخصی که در سلامتی کامل هم به سر می برد، می تواند ایجاد مشکل کند، حال چه برسد به فردی که با یک نوعی از اختلال اضطرابی مانند پنیک اتک، درگیر است.

 

اگر کمی فکر کنید می بیند که چطور هر روز در زندگی خود این کلمۀ را به کار برد و درعین حال انتظار داشت که اصلا بیماری و حملاتی چون پنیک با شما کاری نداشته باشند. بهتر است که چند دقیقه ای به آن فکر کنید. ذهن ناخودآگاه شما هر آنچه را که به آن وارد کنید، نسبت به همان به شما عکس العمل نشان می دهد. می توانید در روز هزاران بار این کلمه را تکرار کنید و تمرکزتان را بر مفهوم آن و تصاویری که در ذهنتان ایجاد می کنید، بدهید. خواهید دید که اضطراب، استرس و نگرانی های شما هر لحظه بیشتر و بیشتر می شوند تا جایی که دوباره در واقعیت حمله ای دیگر را حتی بدتر از قبل تجربه کنید. 

 

اما راهکار ممکن چیست؟

روش من این است که شما برای گمراه کردن ذهن ناخودآگاه خود، از این پس نام این بیماری را  عوض کنید و آنرا ترجیحا فقط “استرس شدید” و یا هر نامی که خودتان با آن راحتتر هستید بگذارید. مهم اینست که نگرشتان را از حمله ای بودن نوع اختلال خود، بردارید.

در اینصورت با تکرار چنین واژه ای، به مرور زمان در ذهنتان جای خود را به کلمۀ “حمله” داده و به مرور در ذهن شما حک می شود و هر زمان که احساس وقوع حمله ای به شما دست بدهد، ذهن ناخودآگاه شما به عنوان یک حامی عمل کرده و به شما تذکر می دهد که این فقط علائم یک استرس شدید است که به سرعت هم محو خواهد شد و به هیچ وجه آن شخص خیالی که در ذهن خود ساخته اید، قرار نیست به شما حمله ای بکند و اصلا چنین کسی وجود خارجی ندارد تا شما مجبور به دفاع از خود یا فرار از آن شوید.

 

۲- حذف واژه ی “بیماری ” از زندگی خود !

شاید معنی کلمه ی بیماری یا بیمار را ندانید و از اثرات قوی تخریب کنندۀ آن بر ذهن و ضمیر ناخودآگاه خود بی خبرید. واژۀ “بیماری” در لغتنامه ی دهخدا به معنای درد، رنج، مرض و ناسلامتی ترجمه شده و قطعا بیمار باید به کسی اطلاق شود که این صفات را با خود به همراه داشته باشد. همین یک مورد ثابت می کند که چرا تمام انسان ها از شنیدن این کلمه بیزارند، با اینکه حتی شاید معنای آن را هم ندانند، ولی چون در ذهنشان همین صفات و چه بسا بدتر از آن تداعی شده اند، در ناخودآگاه خود از اینکه کسی به آنها عنگ یک بیمار را بزند، فرار می کنند.

 

حال اینجا مساله ای پیش می آید که با گفتن همین یک کلمه برای چندین بار در طول روز، چقدر افکار ضعیفی را وارد ذهن خود می کنید و چطور همزمان انتظار بهبودی را هم می کشید!؟

 

پس باید همانند حذف واژه ی “حمله“، واژه ی پر قدرت و مخرب “بیمار” را هم از زندگی و فرهنگ لغت خود به طور کاملا حذف کنید. اما خب در صورت حذف این دو  قطعا باید نامی به جای آن در نظر گرفته شود، حال چه می توان گفت؟

اختلال! بله همان اختلالی که فقط گاهی از آن استفاده می کنید و بیشتر مواقع ندانسته به خود عنگ یک بیمار را می زنید، تا فردی که دچار یک اختلال اضطرابی است. واژه ی “اختلال” از فعل “خلل” می آید و در لغت به معنای ” بهم ریختگی، بی سرو سامانی، و وجود بی نظمی در کارها، حالات و رفتارهای انسانی” می باشد که نشان می دهد که باید به آن موضوع توجه بیشتری داشت و سریعا به امور آن سر و سامان داد.

 

 

اما کلمه ی “اختلال” در ذهن اینگونه جا می افتد که، یک نقص فنی و خللی وجود دارد (حال در انسان یا هر ابزاری دیگر) و باید آنرا برطرف کرد و سریعا به حالت اولیه برگرداند. شما می توانید حتی از این کلمه یا هم مترادف آن در تمام ابعاد زندگی خود، وقتی که دچار هر حالت غیرعادی می شوید، استفاده کنید و مشکل خود را فقط اختلالی درآن موضوع بنامید، نه اینکه مثلا بگویید من بیمار شده ام و ناامیدانه همه چیز را تمام شده فرض کنید. می بینید که با یک تغییر سادۀ همین کلمات قدرتمند، چگونه می توانید افکار و ذهنیت خود را نسبت به این بیماری تغییر دهید و سریعتر تحول خود را در مسیر بهبودی ایجاد می کنید.

 


دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش