زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

نقش تفکر منفی و مثبت در اختلالات اضطرابی چیست؟


تفکرات منفی و مثبت تاثیرات فوق العاده زیادی در اختلالات اضطرابی دارند. این تفکرات قادرند اختلال شما را به سرعت تشدید کنند و یا به طرز عالی آنرا از شما دور کنند. فردی که دچار نوعی از این اختلالات است، هرگز نباید به راحتی اجازه ورود هر نوع افکاری را به ذهن خود بدهد. بسیار مهم است که مراقب افکاری که در سر می پرورانید باشید. افکاری که می توانند شما را قدرتمندانه به سمت نابودی و یا بر عکس به سمت بهبودی و درمان کامل بکشانند.

 

اما تعریف یک فکر منفی با رویکرد یک اختلال اضطرابی چیست؟

وقتی ما در مورد اختلال خود یک حس ناخوشایندی از ضعف، تنهایی، گناه، درد و رنج، بی هدفی، بی ارزشی و پوچی، عقب ماندگی، ناتوانی در زندگی و به طور کل حس تخریب کننده ای بر ذهن را داشته باشیم و با استفاده از همین احساسات تصمیماتی را اتخاذ کنیم، در حقیقت در حال پیش بردن امور زندگی خود، با نوعی از افکار منفی هستیم. قطعا این کاملا خطرناک و استرس آفرین خواهد بود. چرا که این افکار برای ما همانند یک سم مهلک کشنده عمل می کنند و جز ترس، ناامیدی، حقارت ، بدبختی، توهم به بازگشت بیماری و حملاتی دوباره، بی انگیزه بودن برای ادامه ی زندگی، کینه ، خودکشی و هر آنچه ما را به سمت نیستی و نابودی می کشاند، چیز دیگری با خود به همراه ندارند.

 

اما شاید بازهم برخی افراد این پدیده، با این ماهیت ذاتی مخرب را درک نکنند و بگویند که زندگی، هر لحظه جریان دارد و ما را پیش می برد، چیزی دست ما نیست، و فرقی نمی کند که ما چگونه فکر کنیم؟! روال زندگی ما همین است! آیا شما هم با چنین تفکری واقعا موافقید؟!

باید بدانید که، افکار ما چه منفی باشند و چه مثبت، فرقی نمی کند. آنها موظفند کار خودشان را به خوبی انجام دهند که البته در اکثر موارد بدون هیچ عیب و نقصی هم انجام می دهند. آنها بر اساس یک روال خاصی می آیند، تاثیرشان را می گذارند و می روند، حتی بدون آنکه ما متوجه آنها شویم که با ما چه کرده اند.

 

نحوۀ برخورد ما و تاثیر نوع افکار : 

نکتۀ مهم اینجاست که این افکار هرچه باشند، دارای محرک های بسیار قدرتمندی اند که باعث فعال سازی انرژی درونی ما شده و در پی آن به سرعت حیرت آوری در واقعیت زندگی ما پدیدار می گردند. اما خب به راستی چرا چگونگی این افکار (مثبت و منفی) تاثیرات فوق العاده ای بر ما می گذارند؟

 

بر اساس قانون جذب که قانونی قدرتمند و جهانی در تمام کائنات است؛ ما تماما اتفاقاتی را در زندگی خود تجربه می کنیم که بیشترین میزان تمرکز فکری خود را به آنها داده و مرتب به آنها فکر کرده باشیم. یعنی هیچ رویدادی نیست که نقطۀ صفر آن از افکار ما سرچشمه نگرفته باشد. همین فکر کردن مدام و تشدید آن، به یک موضوع، باعث می شود که یک باور قوی نسبت به آن موضوع بخصوص در ما شکل بگیرد و بر اساس همین باور قدرتمند، به طور ناخودآگاه رفتارهایی را از خودمان بروز دهیم که تعیین کند، ما بر چه عقایدی در زندگی مان پایبند هستیم. در نهایت وقتی نظام باورهای ما شکل و شمایل خود را گرفت، این واکنش های ما به اتفاقات هستند که نشان می دهند، آن باورهایی که شکل داده ایم سازنده هستند یا مخرب.

 

زمانی که من افکاری مثل درد، رنج، گناه و کینه و صدها مورد این چنینی و ناراحت کننده را هر روز در ذهنم می پرورانم، در حقیقت در حال فعالسازی سوخت یا همان انرژی درونی ذکر شده هستم. پس کاملا طبیعی است که این موارد نه تنها بازخورد خوبی برای من نداشته باشد، بلکه به راحتی به دیگر جنبه های زندگی ام نفوذ کند و آنها را هم دچار تزلزل و تنش های بسیاری کند.

 

 

اما خب، راهکار موجود چیست؟

وقتی شما حس بدی را نسبت به اختلال خود دارید، مشخص می کند که اتفاقات نسبتا خوبی در زندگی شما رخ نداده که از آنها الهام بگیرید. پس تا می توانید باید بر روی ایجاد اتفاقات خوب زندگی تان بیشتر کار کنید و ذهنتان را مدام مملو از لحظات و تجربیاتی کنید که سمت و سوی افکار شما را تغییر دهد و آن حس ناخوشایند را در شما کمرنگ و نابود کند. مسلما اگر به خاطر این اختلال خودتان را به امور زندگی محدود کنید و مرتب به اختلال خود فکر کنید، تفاوت فاحشی با این دارد که، بیرون بروید، ورزش کنید، در بین دوستانتان خوش بگذرانید و افکار مثبتی را به مغز خود تغذیه کنید. هر چند که این تفریحات کوتاه و ساده باشند.

 

 

اما تفکرات مثبت، زمانی رخ می دهد که شما در ذهن خود یک حس خوب سرشار از انرژی، شادی، نشاط، محبت، موفقیت، صداقت و هر آنچه که شما را به سمت امید به آینده، سلامتی و خوشبختی می کشاند، به جریان می اندازید، در این شرایط در حقیقت شما مشغول پرورش افکار مثبت در ذهن خود هستید، هر چند که این حالات و احساسات ظاهری باشند. اما خوشبختانه چون ذهن ناخودآگاه ما فرق حس واقعی و ظاهری را درک نمی کند، تاثیرش را بر شما می گذارد و با تکرار این حالات و تثبیت آنها در ناخودآگاه شما و شناساندن شما به عنوان فردی مثبت اندیش، قطعا به مرور زمان نتایج حیرت آوری را در زندگی تان پدید می آورد.

 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش