زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
چگونه یک عادت بد را بدون ترک کردن آن، ترک کنیم؟

چگونه یک عادت بد را بدون ترک کردن آن، ترک کنیم؟


ترک عادت های بد، بدون ترک آنها!  آیا فکر می کنید چنین چیزی ممکن است؟!

در همۀ ما رفتارها و عادت های بدی وجود دارند که بعضی اوقات فکر می کنیم، واقعا نمی توانیم آنها را ترک کنیم. این کاملا طبیعی است و اگر چنین باشد معلوم است که سال های سال است که آنرا تکرار می کنیم و در ذات ما نهادینه شده است. البته منظور ما عادت های بدی است که به سلامتی و یا اهدافی که در زندگی داریم، لطمه ای وارد نکنند. چراکه اگر چنین باشد، با جدیت و با تمام وجود باید درصدد تغییر یا حذف آنها برآییم. 

اما آیا واقعا می توان عادت بدی را بدون اینکه آنرا ترک کنیم، ترک کرد؟

شاید عنوان این قسمت کمی عجیب باشد، اما همانطور که اشاره شد عادات بدی وجود دارند که فکر می کنیم، واقعا نمی توانیم ترکشان کنیم. البته قرار نیست که یک انسان تمام عادتهایش کامل، مثبت، سالم و مفید باشد. اگر اینگونه بود ما دیگر نیازی به کامل شدن و رسیدن به رشد و کمال نداشتیم. مسلماً بهترین و موفق ترین انسان های دنیا هم عادتهای بدی (حتی کوچک) را در خود دارند.

موضوع اینست که ما هر چند وقت نیاز داریم که خودمان را باز بینی و به روز کنیم. چنین اقدامی به راحتی با پرسش از دیگران شدنی است. در واقع ما با قرار دادن خود در مقابل انتقادهای سازندۀ دیگران، عادت های خود را شناسایی کرده و موارد بد آن را حذف و عادت های خوب را جایگزین می کنیم. البته به شرط آنکه انتقادپذیری را یاد بگیریم و در جهت رشد و پیشرفت خود تلاش کنیم. 

اما بحث اصلی ما اینست که گاهی می توانیم در انجام عادتهای بدمان طوری عمل کنیم که دیگر آنقدر مضر و خطرناک نباشند که به ما صدمه بزنند و در عین حال عادت مد نظر و لذتی که به واسطه آن بدست می آوردیم را هم همچنان داشته باشیم، ولی با اثر تخریبی بسیار بسیار کمتر. مثلا وقتی عادت کردیم که کمی سریع و نامفهوم صحبت کنیم، می توانیم با چند تمرین سادۀ فن بیان سرعت مکالمه خود را کاهش دهیم تا صحبتهایمان برای اطرافیان کمی واضح تر و ملموس تر شود. قطعاً با رفع چنین عادتی، اطرافیان دیگر از صحبت با ما مانند قبل، اذیت نخواهند شد. البته قرار نیست که کلا چنین عادتی را کاملا نابود کرده و به یکباره و برای همیشه به بهترین شکل ممکن و به آرامی صحبت کنیم!خیر. 

جالب است که بدانید ما می توانیم به اصطلاح سر عادت بدمان کلاه بگذاریم. یعنی آنرا با عادتی سالم جایگزین کنیم. مثلا اگر عادت داریم در روز، چند عدد کیک خامه ای بخوریم و اتفاقاً این عادت برای سلامتی مان هم اصلاً خوب نیست، می توانیم به جای آن یک نوع شیرینی مانند یک شکلات معمولی کم کالری معمولی انتخاب کنیم یا حتی مقداری کشمش، انجیر و هر چیز دیگری که فقط طعم دهان ما را مانند یک کیک خامه ای شیرین کند، بخوریم که ضرری هم برای ما نداشته باشد و یا حداقل ضرر آن بسیار کمتر باشد.

البته به احتمال زیاد هدف ما هم از خوردن شیرینی، همین احساس خوب شیرین شدن دهانمان بوده و چه عالیست که باچنین جایگزین هایی نه تنها سلامتی مان در خطر نمی افتد، بلکه سریعتر به آن هم می رسیم. مثال واضح دیگر و بسیار متداول، خوردن نوشابه است که من نام آنرا “پوسندۀ خاموش” نامیدم. بهتر است کمی بیشتر فکر کنیم! آب میوۀ گازدار، آب گازدار و یا حتی نوشابه های سفید ضررهایی به مراتب کمتری نسبت به نوشابه های رنگی فوق العاده پرخطر دارند. فقط کافیست یک بار چنین جایگزین هایی را امتحان کنید، قطعاً خواهید که آنقدرها هم که فکر می کردید به آن مورد به خصوص وابسته نشده اید. فقط کافیست امتحانش کنید.

از عادتهای بزرگتر می توان به کشیدن سیگار اشاره کرد. اگر فکر می کنید به دخانیاتی مانند سیگار عادت کرده اید و به قصد لذت یا به خاطر دود آن سیگار می کشید، خب می توانید جای آنرا با سیگارهای فانتزی با همان لذتی که می خواهید و یا با سیگارهای ترک سیگار عوض کنید. اینگونه براحتی اثر تخریبی آنرا تا حدود بسیار بالایی کاهش می دهید. واضح است که ترک کامل و یکدفعۀ چنین عادت بزرگی برای خیلی از مردم شاید کار طاقت فرسایی باشد. مثالهای بسیاری در این مورد می توان ذکر کرد.

در آخر نکتۀ مهمی که باید به آن توجه کنیم اینست که اگر گاهی از تصمیم خود برای ترک عادت بد کاملاً ناامید شدید، هرگز کنار نکشید. لطفا توجه داشته باشید که اگر ترک کردن عادتهای چندین و چند ساله اگر ساده بود، انسان ها هر روز در حال تغییر بودند، چیزی که ذات یک انسان همیشه خواهانش است. تغییر و تنوع! اما حداقل با این روش (ترک عادت بد بدون ترک آن) می توان به راحتی جلوی ضررها و عواقب بد احتمالی در آینده را تا حد بسیار بالایی گرفت. پس اگر گاهی احساس می کنید که باید تسلیم عادتهای خود شوید، حتماً این روش عالی را امتحان کنید.

 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهار =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش