زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

 چگونه با افزایش خودآگاهی عادت های خود را تغییر دهیم؟


ما وقتی بتوانیم خودمان را تعریف کنیم، نشان می دهد که خودشناسی خود را بالا برده ایم و اینکه بدانیم ارزش ها، توانایی ها و البته ناتوانی هایمان چیست و از خصوصیات رفتاری و اخلاقی شخصیت خود مثل نوع نگرش، باورها، نقطۀ ضعف ها، ترس ها، خواسته های خود و هر چیزی که مربوط به ماست، بیشتر آگاه شویم. ما می توانیم سرعت تغییر عادات خود را با افزایش خود آگاهی بالاتر ببریم. یکی از اصلی ترین مهارت ها لازم برای هر فردی در زندگی مهارت “خودآگاهی یا خودشناسی” است.

شاید بپرسید مهارت خود آگاهی چیست؟

 

 

همانطور که گفته شد، وقتی بدانیم ارزش ها، توانایی ها و البته ناتوانی هایمان چیست و از خصوصیات رفتاری و اخلاقی شخصیت خود مطلع شویم، قادریم خیلی سریع تر سعی در اصلاح و یا ارتقای آنها بر آییم. اینکه بدانیم، چه کارهایی را می‌توانیم بهتر انجام دهیم، چه ویژگی های اخلاقی خوب، مثبت و یا چه ویژگی‌های منفی در ما ریشه دوانده اند، کاملا الزامیست.

 

اگر شما از عادات خود بی خبر باشید، پس انگیزه ای هم برای هر تغییری در آنها نخواهید داشت. تصویر ذهنی که من از عادت های بد خودم دارم اینست که آنها مانند نشتی گاز هستند؛ اگر نادیده گرفته شوند مطمئنا به مرور زمان به انفجاری قدرتمند تبدیل خواهند شد که دیگر جای هیچ تغییری را برای من باقی نخواهند گذاشت. پس تا قبل از این اتفاق باید سریعا آنها را بشناسیم و نسبت به تغییراتی در آنها اقدام کنیم.

 

خود آگاهی و استرس رابطۀ بسیار نزدیک و البته عکسی با هم دارند. شما هر چه خودتان را بیشتر بشناسید، میزان استرس شما در هر جنبه ای از زندگیتان کمرنگ تر می شود و این به شما کمک می کند که دقیقا بدانید همین الان تحت استرس قرار دارید یا نه؟ یعنی عادت های شما بر طبق خصوصیات و ارزش های شما شکل گرفته و در مسیر درست هستند یا خیر؟ این خودآگاهی پیش زمینه ای برای داشتن روابط اجتماعی موثر و مفیدتر نیز می باشد، چرا که با شناخت خود، قطعا بر کنترل رفتار دیگران هم تسلط بیشتری خواهید داشت.

 

خود آگاهی ما دارای نیروی قدرتمندی است که تاثیر زیادی بر هر یک از جنبه های زندگی ما می گذارد. در واقع یکی از دلایل اصلی شکست ها و موفقیت های ما در چگونگی و میزان همین خودآگاهی است. اینکه با شناخت خود بدانیم، چه تغییرات و عاداتی را مطابق با شخصیت خود انتخاب کنیم و به آنها شکل دهیم و در کل اینکه در نظر دیگران خود را چگونه تعریف کنیم، بسیار حائز اهمیت است.

 

البته منظور ما این نیست که ما نمی توانیم هر نوع عادتی را در خود ایجاد کنیم یا آنرا ترک کنیم؛ منظور اینست که عادت های خود را هوشمندانه تر و نزدیک به خصوصیات ذاتی خود انتخاب کنیم تا بعدا دچار مشکلاتی دیگر نشویم. مسلما اگر شما دسترسی به رژیم غذایی گیاهی و خاصی ندارید، نمی توانید برای همیشه عادت تغذیه گیاهی را به جای تغذیه حیوانی در برنامۀ خود بگنجانید. پس باید رژیم دیگری را انتخاب کنید تا بعدا دوباره به سر خانۀ اول بر نگردید و یا مثلا وقتی خودتان را شناخته اید که ذاتا فردی درونگرا هستید، اما بخواهید عادتی مانند اجتماعی شدن بیشتر را، که در یک فرد برونگرا وجود دارد در خود شکل دهید، چنین چیزی امکانپذیر نیست و یا نیاز به تلاش سخت و بسیار دارد. پس باید به جای آن بر عادت های خوب یک فرد درونگرا متمرکز شوید تا سریعتر در مسیر خود به خواسته هایتان برسید.

 

بنابراین نتیجه می گیریم که اگر از ذات خود، آگاهی و شناخت کافی داشته باشیم، می توانیم بر عاداتی متمرکز شویم که در راستای اهداف ما باشند، نه خلاف جهت آنها؛ که باعث شود آن عادت برایمان غیر ممکن به نظر آمده و یا به خاطر زمان زیاد شکل گیری آن، آنرا رها کنیم و به سر خانۀ اول برگردیم. 

 


 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش