زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

پنج چرایی قدرتمند درتغییر عادات بد !


با پاسخ به پنج سوال زیر، چرایی دقیقی از تغییر عادت خود را بیابید.

اگر کشتی زندگی‌ شما که سوار بر آن هستید، در مسیر اشتباهی در حرکت است و می‌خواهید موتور آن را در یک مسیر جدید روشن کنید، اول باید لنگر عادتهای بد که شما را سنگین و زمین‌گیر کرده، از جا درآورید.

راستی چرا می خواهید عادت های بد خود را کنار بگذارید؟

کلید طلایی اینست که نیروی چرایی قدرتمندی را با یک استراتژی جدید درخودتان فعال سازید و با آن پیش روید. برای اجرای این استراتژی فهرست عادت‌های بدتان را مرور کنید. ببینید چه چیزی هر کدام از آنها را تحریک می‌کند. باید چیزی را کشف کنید که پشت هر عادت بدی قرار گرفته‌اند و با تکنیک” پنج سوال قدرتمند” عادت را برای خودتان تا حد ممکن شفاف سازی کنید. باید پیدا کنید، چه کسی؟ چه چیزی؟ چه زمانی؟ کجا؟ چگونه انجام می شود؟ این پنج سوال حیاتی جزئیات عادت بد شما را از دل آن بیرون کشیده و به آن قابلیت آنالیز شدن را می دهد.

این سوالات را در مثال اعتیاد به سیگار با هم بررسی می کنیم:

۱- وقتی کنار شخص خاصی هستید، احتمالش بیشتر می‌شود که تمایل به کشیدن پیدا کنید؟

۲- چه احساساتی هستند که این عادت بد شما را تحریک می‌کنند. استرس، خستگی، خشم، گناه، کینه، عصبانیت، ناامیدی، چه چیزی؟

۳-در چه زمانی از طول روز فکر می کنید که به صورت خودکار مجبور به کشیدن حداقل یک نخ سیگار می شوید؟

۴- در کجا این عادت بد شما تحریک می شود، نشستن داخل ماشین خودتان؟ قبل از جلسات کاری؟ هنگام ملاقات با کسی؟ در ارتباطات جمعی؟ در موقعیت پر تنش؟ در منزل یا اتاق شخصی خودتان؟

۵- چگونه این عادت بد خود را انجام می دهید، یعنی آیا با یک نخ سیگار تخیله می شوید یا نه تعدادی محدودی قائل نیستید و یا اصلا گاهی آنرا با چیزهایی مشابه جایگزین می کنید و برایتان فقط پاداش نهایی مهم است؟ و دیگر اینکه بعد از آن چه احساسی به شما دست می دهد و چه برخوردی را با اطرافیان خود دارید؟ آیا از صمیم قلب حس می کنید حالتان بهتر می شود یا نه واقعا دچار یک دوگانگی یا عذاب می شوید؟

افزایش آگاهی و بررسی دقیق یک عادت بد قطعا می تواند کمک بسیار بزرگی در ترک آن باشد، اما همانطور که بارها اشاره شده است، این کار به تنهایی نمی تواند نتیجه ای را رقم بزند. در مرحلۀ بعد شما باید دست بکار شوید و ترک این عادت بد خود را با عمل به دانشی که به دست می آورید به مرحلۀ اجرا در آورید. مطمئن باشید اگر صبر و پشتکار داشته باشید به شما قول خواهم داد که ترک عادت های بدی صدبرابر مشکل تر از این، به راحتی امکانپذیر خواهند شد.


دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش