زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

آشنایی با دو هورمون استرس زا و آرامبخش به زبانی ساده


هورمون آدرنالین و سروتونین در بدن چگونه عمل می کنند؟

از میان هورمون هایی که در بدن ترشح شده و بالا و پایین می روند، دو هورمون آدرنالین و سروتونین اثرات زیادی بر تمام جنبه های زندگی ما می گذارند. پس با این وجود، توجه ویژه به این دو هورمون مهم، کاملا حیاتی و الزامیست. در واقع در تحلیل این دو هورمون می توان چنین گفت که علت بروز هر حالتی در بدن، ابتدا با یک اتفاقی در دنیای بیرون ما آغاز شده و پس از آن بدن به طور ذاتی و سریعا تمایل دارد عکس العمل یا پاسخ خود را به این اتفاق در دنیای درونش (ترشح آدرنالین یا سروتونین) بدهد.

 

یعنی وقتی شما عصبی می شوید و به دنبال آن هیجانات مخرب و منفی بیشتری را تجربه می کنید، بدنتان به این هیجان پاسخ داده و هورمون “آدرنالین” را در خونتان آزاد می کند و بر عکس زمانی که خودتان یا اطرافیان سعی بر آرام کردن شما دارند، ترشح آدرنالین متوقف شده و هورمون نشاط آوری به نام “سروتونین” وارد عمل می شود. هورمون سروتونین، نوعی آرامبخش و شادی آور طبیعیست و یک احساس سرخوشی و لذت واقعی را در فرد بوجود می آورد. این احساس لذت واقعی می تواند در مواردی چون سفرهای تفریحی، ورزش های گروهی، بودن در جمعهای صمیمی، بگو بخندهای خانوادگی، رفتن به طبیعتی زیبا و بی نظیر، گوش دادن به موزیکهای آرامبخش و در کل هر چیزی که شما را از استرس و اضطراب دور کند، بوجود آید.

 

به بیانی دیگر زمانی که شما اتفاقاتی چون بروز حادثه ای وحشتناک، شنیدن خبری بسیار بد، عدم قبولی در آزمونی حیاتی در زندگی و یا هر مساله ای که به استرس، اضطراب و یا حتی حمله ی عصبی شدید منجر شود را، تجربه می کنید؛ تغییراتی اساسی در بدنتان صورت می گیرد. بالارفتن تنفس، ضربان قلب و افزایش فشار خون می تواند مواردی مهم از این تغییرات باشد. طبیعتا در اینجا هورمون آدرنالین وارد عمل شده و در خون آزاد می شود تا برای موارد ذکر شده، اکسیژن بیشتری به بدن رسانده، جهت گردش خون را در بدن سرعت دهد و رگهای خونی را بازتر کند تا اینگونه بدن شما بتواند انرژی بالا و کافی برای مقابله با آن موقعیت استرس زا را داشته باشد و در ادامه مقاومت هر چه بیشتری را از خود نشان دهد. در غیر اینصورت اگر چنین تغییراتی در بدن رخ ندهد، بدن در همان لحظه به اصطلاح سنکوب خواهد کرد و به احتمال زیاد منجر به مرگ فرد خواهد شد.

در نتیجه، این تغییرات را باید واکنشی کاملا طبیعی بدانیم، نه اینکه در برابر آنها جبهه بگیریم. اما سوالی که شاید اینجا پیش آید اینست که آدرنالین برای بدن ما مضـّر است یا مفید؟ در واقع چنین سوالی کاملا اشتباه است، چرا که حتی کوچکترین ذرات در بدن موجودات هم وظایف خاص خودشان را دارند و بی دلیل آفریده نشده اند. هورمون آدرنالین هم جزوی از ساختار بدن ماست و این سوال مانند اینست که بپرسیم استرس برایمان خوب است یا بد؟ چراکه استرس هم با تمام مضراتش، اگر در حد نرمال خودش مدیریت و کنترل شود، قطعا فوائد بسیاری هم دارد و مهمترین آن اینست که اجازه نمی دهد ما از مسیر اصلی اهداف خود در زندگی خارج شویم.

 

در اصل باید گفت که مدیریت استرس شامل، همان مدیریت آدرنالین است. بدن ما در مواقع استرس زا ساکت نمی ماند و ترشح آدرنالین پاسخی است به این شرایط که تجربه می کنیم و به نوعی با استرس رابطه ای کاملا مستقیم دارد. یعنی هر چه استرس ما بیشتر شود میزان ترشح آدرنالین هم بیشتر خواهد شد و طبیعتا حالات و تغییراتی در بدن رخ می دهد که به برخی از آنها اشاره شد. اما تصور کنید که در مقابل افزایش چنین تغییرات ناراحت کننده و خطرناکی در بدن “هورمون سروتونین” هیچگاه وارد عمل نشده و یا نتواند حداقل از افزایش آدرنالین جلوگیری کند.

به نظر شما چه اتفاقی رخ می دهد؟ قطعا بدن در همان حالت عصبی شدید ایجاد شده باقی می ماند و هر چه آن موقعیت تنش زا مهمتر و خطرناکتر باشد، قطعا شخص آدرنالین بیشتری را تجربه می کند و انرژی منفی او به شدت بالا می رود. اما قطعا این انرژی منفی نمی تواند پایدار بماند؛ چراکه بدن هر شخص توان مشخصی را در مقابل این انرژی دارد و بعد از دقایقی به همان شدتی که این انرژی بالا رفته، تحلیل شده و با حالات مختلفی مانند از حال رفتگی و غش، بیهوشی کامل، سکته های ناقص و یا حتی مرگ شخص، به این فوران انرژی خاتمه می دهد. البته باید ذکر کرد که برای افراد عادی به ندرت پیش می آید که زمان زیادی را در چنین حالتی باقی بمانند؛ اما مسلما برای فردی که به استرس و نوعی از اختلالات اضطرابی شدید مبتلاست، وجود تنش های مداوم غیر ممکن نیست و حتی گاهی این لحظات به طور مستمر به بیشتر از یک ساعت هم خواهد رسید.

 

اما از طرف دیگر، باید گفت که استرس های مزمن رفتاریست که در هر فردی امکان شکل گیری آن وجود دارد و نکته ی مهم اینکه این یعنی آدرنالین بیش از حد و کاهش شدید سروتونین. عدم توجه به این نکتۀ مهم در طول زمان عوارض جبران ناپذیری را برای شخص به همراه داشته و سلامتی او را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. سروتونین دقیقا در مقابل آدرنالین قرار می گیرد و می توان آنرا دشمن شماره یک آدرنالین نامید. در واقع وظیفۀ هورمون سروتونین اینست که با مصرف بالای انرژی در هنگام عصبانیت مقابله کرده و سعی می کند آدرنالین را در حد نرمال آن نگه دارد تا بدن بتواند آرامش خود را حفظ کرده و به حالت طبیعی برگردد. قطعا کمبود یا فقدان هورمون سروتونین می تواند باعث بروز اعمال و رفتارهای خشن و تهاجمی، تصمیماتی احساسی و عجولانه، کاهش اعتماد به نفس شدید، تنش ها و اضطراب های بی مورد و بسیاری موارد دیگر و حتی بروز حملات شدید عصبی که در نهایت همۀ اینها، باعث کاهش طول عمر فرد گردد.

 

نتیجه گیری :

در یک جمله می توان گفت سروتونین یک رابطۀ مستقیم با طول عمر انسان دارد، اما رابطۀ آدرنالین کاملا غیر مستقیم است و این دو به شدت ارتباط تنگاتنگی با طول عمر مفید یک شخص دارند. در واقع هر چه سروتونین افزایش یابد، کیفیت و کمیت عمر یک انسان بالاتر می رود و از طرف دیگر با افزایش آدرنالین این دو عامل کمرنگ شده و از طول عمر فرد به طرز چشمگیری کاسته می شود. غیر از این دو، هورمونهای زیادی در بدن ترشح می شوند که هر کدام وظیفه و زمان ترشح مخصوص به خود را دارند و بالا و پایین رفتن آنها بسته به شرایط محیطی و جسمی ما متفاوت است. مثلا هورمون ملاتونین به هورمون تاریکی معروف است و با تاریکی هوا و فقدان نور تمایل به افزایش دارد و از وظایف مهم اش، ایجاد حالت خواب آور برای شخص است. اما از تمام هورمونهای بدن دو هورمون ذکر شدۀ استرس زا و آرامبخش قطعا نقشی کاملا حیاتی در کیفیت و کمیت زندگی انسان دارند و عدم توجه و آگاهی از چگونکی کارکرد این دو می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای انسان به همراه داشته باشد و فرد را در ناملایمات زندگی در حد بالایی سردرگم کند.

 


دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 1 =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش