زندگی بدون وجود آرامش اشتباهی بیش نیست ...!                                                                                                                                                                                             امروز یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸

تکنیکی برای تغییر سریع در عادت های بد روزانه!

انسان برای تغییر سریع در عادت های بد روزانۀ خود، حتما به محرکی برای انگیزه گرفتن نیاز دارد. نباید بگذاریم که کارهایمان تمام شود و بعد خودمان را تشویق کرده و بخواهیم جشن کوچکی را برپا کنیم. در واقع این طرز فکر به مرور انگیزۀ ما را برای ادامۀ مسیر کم خواهد کرد. ما در اواسط کار و نه پایان آن هم، وظیفه داریم که در جهت پیشرفت سریع کار و برای شکل گیری یک عادت بخصوص، به خودمان جایزه و پاداش حتی کوچکی را تقدیم کنیم.

در واقع کمتر انسانی قادر است که یک رفتار به خصوص را برای چندین هفته متوالی تکرار کند. البته این را در حالی می گوییم که نخواهیم هیچ پاداشی برای اجرای تعهدات خود در نظر بگیریم. اگر بخواهیم عادتی را در خود ایجاد کنیم و یا اینکه عادتی بد را از خود دور کنیم، باید بدانیم که قطعاً به محرکی برای انگیزه گرفتن نیاز داریم. ما باید بعد از هر تکرار رفتار یا عادت بخصوص و عمل به آن، به خودمان جایزه بدهیم.

حتما در پادگان ها دیده یا شنیده اید، که تکرار و اجرای مداوم دستورات برای روزهای متوالی، سربازان را به شدت کلافه، کسل و بی انگیزه خواهد کرد و همیشه این موضوع شروعی برای سرپیچی آنها از دستورات فرمانده شان می شود. اما اگر بین این همه دستور، لطیفه ای به موقع، یک زمان کوتاه استراحت، یک مسابقه کوچک و یا یک ورزش گروهی کوتاه گنجانده شود، شک نکنید که بازدهی سربازان به شدت بیشتر خواهد شد و با روحیۀ بسیار بالاتری هم کار را ادامه خواهند داد. قطعاً تشویق و ارزش گذاری موجب پیشرفت می شود. خود من در دورۀ آموزشی ام چنین تجربه ای را داشته ام و وقتی این موضوع در گروهان رعایت می شد، افراد نه تنها از تمرینات خسته نمی شدند، بلکه با روحیه و انگیزۀ بسیار بالاتری روزها را سپری کرده و در عین حال هم انرژی شان چندین برابر می شد.

خب در شکل گیری عادت هایمان هم دقیقا بر همین منوال است. مثلا اگر اضافه وزن بالایی دارید، برای رژیم گرفتن (که اکثر افراد آن را کاری بسیار دشوار می دانند) می توانید در هر دفعه تکرار عادتی چون حذف فست فود و یا ایجاد عادتی سالم چون ده بار دراز و نشست رفتن روزانه، به خودتان پاداشهای خوب و البته واقعی بدهید. فقط باید مواظب باشید که این پاداش ها خلاف جهت عادت شما، مثل خوردن یک شیرینی پر کالری نباشد تا دوباره همه چیز خراب شود.

در واقع ما موظفیم که در طول مسیر زمان‌هایی را برای جشن گرفتن و لذت بردن از دستاوردها و پیروزی‌هایی حتی خیلی کوچک خود برای هر ماه، هفته یا حتی هر روز، به خود اختصاص دهیم. چرا که با سماجت و پیگیری یک رفتار جدید (که می تواند ایجاد یک رفتار سالم باشد یا حذف رفتارهای مخرب باشد) به تعهدات خود عمل کرده ایم و این فوق العاده ارزشمند است. برای مثال قدم زدن های کوتاه در پارک، تلفن کردن به دوستی صمیمی. یک بازی کوتاه کامپیوتری یا موبایل، وبگردی، خواندن هر مطلبی که برای ما سرگرمی (و البته مثبت) به حساب آید و برایمان لذت بخش باشد، تهیه بلیط استخر و گرفتن وقت ماساژ و … می تواند بسیار اثرگذار باشد، که بسته به دشواری یا آسانی آن رفتار یا عادت بخصوص این پاداش ها می تواند متفاوت باشد.

اما نکتۀ بسیار مهمی که در این تکنیک باید رعایت کنیم اینست که، اگر گاهی نتوانستیم به هر دلیلی به خودمان پاداش یا چنین جایزه هایی را بدهیم، دلیل نشود که آن رفتار مثبت و سالم را ترک کنیم و یا به تکرار رفتار منفی و  عادت مخرب خود ادامه دهیم. در واقع این بر می گردد به تصمیم و تعهدات اولیه که نشان می دهد در طول این مسیر چقدر پایبند به اهدافتان هستیم و بر آنها اسرار می ورزیم.

نتیجه گیری :

تکنیک پاداش به موقع می تواند در هر سطحی از زندگی ما به کار رود، اگر فقط آگاه باشیم که حد و حدود آن را رعایت کنیم و افراط و تفریط را در آن کنار بگذاریم. فرقی نمی کند شما این تکنیک را در کجا به کار می برید. می توانید در شرکت خود، منزل و یا جایی که مشغول به کار هستید از آن برای بالا رفتن راندمان کاری و ایجاد عادت های خوب زنجیری و به هم پیوسته استفاده کنید.


 

دوست عزیز در صورت رضایت از مطلب، لطفا آنرا با عزیزان خود هم به اشتراک بگذارید.
مجید بغیاری
مجید بغیاری
نزدیک به دو ساله که در این زمینه، در حال تحقیق و پژوهش هستم و شدیدا علاقه مند به این حوزه. بزرگترین هدف من در اینجا، ایجاد محیطی آرامبخش و بی نظیر به همراه بهترین مطالب کاربردی روز دنیا برای تک تک همراهان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
خیالتان راحت، ما اسپم ارسال نمی کنیم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این کتاب ارزشمند زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این ویدئوی رویایی و آموزشی زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست ...
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط 6 ثانیه تا دریافت این گلچین آرامبخش زمان باقیست
ما هم از ایمیل های مزاحم متنفریم
کتاب الکترونیکی راز و رمزهایی ناگفته، از تولد تا آرامش